O mně

Moje fotka
Jsem milovník prvorepublikové nostalgie, dam v rukavičkách a pánů ve fracích, filmů pro pamětníky, starodávných fotek, rodinných památek, starožitných kousků a hlavně příběhů, které se staly...

pátek 13. dubna 2012

Babiččina zahrádka - fine sawing by Tony - sedák na židli


U Zieglerů se pilně pracuje na domečku a Tony nemá vůbec čas na tvoření. Provázkovací stroj stojí zaprášen a i když by zakázek na provázky bylo hodně, bohužel mají některé věci přednost. Na Tony ale přišel kutící absťák, a tak si aspoň vzala po večerech do rukou práci, která nevyžaduje tolik místa a nedělá tolik hluku jako provázkovací stroj. Dokonce nedělá ani tolik hluku jako stroj šicí - to jen totiž na malou chvilku, když už se jde do finiše....
Potřebujete nějaké zbytky látek - třebas babiččinu zástěru, kus hadříku od kamarádky Simple, nějaké kousky vyhrabete v zásobách a něco možná i dokoupíte.
Všechno pěkně vyperte a vyžehlete a začněte k sobě ladit - já jsem nakonec vrchní kousek z babiččina šátku nepoužila.
Vyrobte si velkou hromádku šestiúhelníků - jak budou velké záleží na výsledném výrobku, já jsem na sedák použila poloměr v kružítku 3 cm. Kružítkem na čtvrtce uděláte kružnici a stejný poloměr pak nanášíte po kružnici, kterou takto rozdělíte na stejné dílky - ty pak pomocí pravítka spojíte. Ostatní šablonky pak obkreslíte podle této základní. Vyrobte si i šestiúhelník větší cca o 1cm v poloměru než je původní šablona.
Větší šablonku překreslíte na látky a vystříháte šestiúhelníky, na to přiložíte hotové menší šablonky a pomocí stehování ohnete přečnívají látku do rubu, takže vlastně každou papírovou šablonku jakoby látkou obalíte.
Takhle to vypadá zblízka...
Nejdřív si hotové kousky rozložte a poskládejte barvy podle libosti. Až budete s kompozicí spokojení, otočte si kousky a na rubu označte - já třebas čísluju řady zleva doprava. Pak sešijete v ruce drobným stehem jednotlivé kousky do řad - přiložte sousedící kousky lícem na líc sousedící stranou a jehlu vedete těsně v okraji, takže nepropichuje šablonky. Řady sešijete v plochy a máte tzv. top. Z rubu nyní vyndáte papírové šablony. Pokud se vám moc neohnou, dají se většinou použít ještě na jedno takové šití. Top položíte na vatelín a pod vatelín použijete nějakou látku. Prošíváte opět ručně každý kousek přes všechny tři vrstvy drobným předním stehem - quiltujete. Bez náprstku ani ránu! Hotový "sandwich" pak sešijete třebas s kusem lnu jako já - nebo s jinou látkou - a už na stroji do podoby polštáře;)
Nezapomeňte na nějaké polštářové zapínání - tady je všitý zip.
Své výrobky nezapomeňte opatřit pěkným štítkem s vaším jménem;) Jak na štítky se dozvíte třeba tady.
Konečně hotovo - jen dovnitř povlaku dát nějakou vycpávku. Já jsem chtěla sedák na židli, takže jsem si klasický polštářek ze syntetického rouna (Ikea za 19Kč) sežehlila přes mokrý ručník žehličkou víc naplacato - rouno lehne a zpevní se.
Je to víc práce než sešít na stroji pár kousků. Ale po šití obrovských přehozů  a dek patchworkovou metodou na stroji mě tahle původní starodávná recyklační patchworková  metoda nadchla a směle se pouštím do dalších polštářů i sedáků - stroj  můžu vytáhnout až v samém závěru a šití si lze sebou nosit kamkoliv. Vejde se mi totiž do kabelky. A to by se stroj nevešel;)

Přeju hezké dny
Tony

15 komentářů:

 1. Toničko Soničko,
  taky mě to nadchlo, krásné dílo, sedák na královský trůn :)!
  Hezký víkend! M

  OdpovědětVymazat
 2. Tony, polštářek je krásný a v barvičkách, které přímo zbožňuji. Práce obrovská. Sama jsem taky jeden vyráběla, tak vím, kolik je to píchání jehlou. Ale relaxace je to k nezaplacení, že? Pá Jana

  OdpovědětVymazat
 3. Tondýsku,
  teda ten je nádherný.....a v mé nejoblíbenější barvě.:-)
  Normálně mám sto chutí najít nějaké látky a pustit se do podobného polštářku.:-)
  Krásný víkend.
  P.

  OdpovědětVymazat
 4. Holky zlatý, uctivé děkování za vaši návštěvu a milá slova;) Už mám hotové dva sendviče na polštáře do ložnice, jen je dodělat;)

  OdpovědětVymazat
 5. Milá Tony, to je naozaj krásna práca..... a tá námaha sa vyplatila.....podľa Tvojho perfektného popisu mám chuť sa do toho pustiť....mám jednu doplňujúcu otázočku - tie šesťuholníky obalené látkou sa zošívajú aj s tým papierom, teda ten papier sa nemá dáko po zošití vybrať?
  Ďakujem
  Eva

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Evi, ano sešívá se s papírem jen za okrajíčky, takže při šití se papír jehlou nepřichytí a po sešití topu se papírky snadno vyndají. Pak teprve se udělá "sendvič" - tedy přidá vatelín a spodní látka;) Přesnější návod se dá najít i s obrázky na netu, v češtině se dá hledat "Babiččina zahrádka" - což je název vzoru, v zahraničí hledejte na patchworkových webech "hexagons";)

   Vymazat
 6. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 7. Kdo by chtěl lepší návod a více inspirace na šestiúhelníkovou recyklaci zbytků, tak jukněte sem: http://quiltville.blogspot.com/2010/10/hexagon-tutorial.html

  OdpovědětVymazat
 8. Tony, to je nááááádhera ... nejen provedení, ale ty krásné vzory a barvy!!!!!! Moc povedený kousek. Krásný den. Jitka
  PS: A koukám, že i bydleníčko se krásně rýsuje.

  OdpovědětVymazat
 9. Jsem ráda, že jsem na Vás u Hanake narazila. Sem se budu chodit kochat asi často :o)
  Ten sedák je moc krásný!! Nádherné barvičky a s tou režnou...Paráda!

  OdpovědětVymazat
 10. Luxusní sedák!!! Hexagonové šití mám moc ráda, jsem ráda, že jsem na tuto inspiraci narazila :-) A jdu pokoukat dál. J.

  OdpovědětVymazat
 11. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 12. Nominovala jsem Tě na Liebster Blog, viz.: http://bymarketka.blogspot.cz/2012/09/liebster-blog.thml :)))

  OdpovědětVymazat